Consent en soloseks centraal op eerste editie van Alt x
Op 13 september kun je voor de eerste keer naar Alt x, een driedaags festival voor en over alternatieve vormen van seksualiteit en de beleving ervan. Tijdens deze eerste editie draait alles rond soloseks.
Van jezelf kunnen genieten is een essentieel deel van seks. Vandaar dus het thema van de eerste jaargang. Van workshops waarin je jouw eigen zelfpor(n)tret kan maken tot workshops self-bondage waarin je leert om jezelf veilig en sexy aan bonden te leggen, soloseks is er in verschillende vormen. Als je het liever bij praten houdt, is er ook een open groepsgesprek over masturbatie.
Alt x verklaart nader: “We willen mensen de kans geven om nieuwe dingen te leren kennen, maar het belangrijkste is natuurlijk dat ze zich comfortabel en veilig voelen. Uiteraard is iedereen vrij om met een workshop mee te doen of niet! Alles begint met het creëren van een respectvolle, consensuele ruimte.” Wie liever niet actief deelneemt, kan snuisteren in de (zine)bibliotheek, een kijkje nemen bij de verschillende standen of gezellig iets drinken in het café.
Seks herdefiniëren
Alt x wil seks ook een andere , ruimere invulling geven dan zoals die vandaag in onze maatschappij ingebakken zit. Ze stappen af van de idee waarin seks heteroseksueel moet zijn, androcentrisch is en de nadruk legt op het performatieve in plaats van het plezierige. ZIZO vroeg enkele geïnteresseerden in het festival wat hen zo aanspreekt aan de aanpak van Alt x. “Het doet deugd dat er een festival als Alt x is waar je naartoe kan gaan en waar mensen op een open en helende manier met seksualiteit omgaan, in een samenleving vol gewrongen en onavontuurlijke ideeën over seks”, zegt Juni, die al uitkijkt naar het festival.
Anderen waarderen dan weer de veilige ruimte die Alt x wilt openstellen. “Queer zijn en me veilig voelen in een cisgender-hetero ruimte is tegenstrijdig voor mij”, legt Aloïs uit. “Als het over seksualiteit gaat, wil ik me veilig voelen, omringt door mensen die mijn struggle begrijpen. Op Alt x hoop ik mijn seksualiteit en lichaam op nieuwe manieren te verkennen, net doordat ik me veilig voel – en dat is een mooie start, niet?”
Aan prikkels geen gebrek
Behalve de portretten, bondage, gesprekken en andere solo-activiteiten kan je nog vanalles beleven op Alt x. Zo komt Genres Pluriels meer vertellen over non-normatieve lichamen, kan je je massageskills verfijnen, luisteren naar en deelnemen aan een discussie over sekswerk geleid door UTSOPI, bijleren over hypnoseks en over consent. Als afsluiter kan je genieten van de performance ‘La Nature contre nature (tout contre)’ van Josie a.k.a. Camille.
***
Alt x festival is rolstoeltoegankelijk en loopt van 13 tot 15 september in Espace Volger in Schaarbeek. Voor inwoners van de stad is de entree gratis,anderen betalen volgens een glijdende schaal, afhankelijk van hun middelen. De voertalen zijn Frans, Engels en Nederlands. Avondmaaltijden zijn veganistisch, halal en koosjer. Alle informatie en contactgevens vind je op de website.
Eigen verslaggeving