Met spijt in ons hart delen we mee dat ZIZO, het (online) magazine van çavaria, er na bijna 30 jaar mee ophoudt. Wil je weten waarom? Je leest er hier meer over. Çavaria blijft via al hun communicatiekanalen inzetten op mooie verhalen en LGBTI+ nieuws. Wil je op de hoogte blijven? Schrijf je dan hier snel in voor de nieuwsbrief van çavaria. |

Winnaars çavaria Awards 2021 bekend: "Nog maar eens getoond dat liefde gewoon liefde is"
Naar jaarlijkse gewoonte heeft LGBTI+ koepel en belangenverdediger çavaria, de ‘çavaria awards’ uitgereikt. We zetten daarmee LGBTI+ initiatieven in de bloemetjes die het voorbije jaar serieus bijgedragen hebben aan een maatschappij waar iedereen zichzelf kan zijn. En de winnaars zijn...
Dit jaar deelde çavaria drie awards uit: De Diversity Award voor het meest LGBTI+ inclusieve initiatief van bedrijven, scholen, individuen...; de Community Award voor een actie van een van onze lidverenigingen en de Lifetime Achievement Award voor iemand wiens leven in het teken staat van de LGBTI+ community.
“Iedereen kon stemmen voor de Diversity Award. Voor de Community Award konden enkel onze aangesloten lidverenigingen stemmen. De Lifetime Achievement Award kozen we zelf,” zegt Eef Heylighen, woordvoerder van çavaria.
En de winnaar voor de Diversity Award is...
De Volksjury (Brussel)

De Volksjury is een Belgische truecrimepodcast van Laura Scheerlinck en Silke Vandenbroeck. In aflevering 65 brachten ze in maart 2021 de zaak van Ihsane Jarfi, de eerste officiële dode als gevolg van homohaat in België.
We hebben met onze podcast een safe space gecreëerd waar iedereen zich veilig voelt
“Met deze aflevering brachten Laura en SIlke het onderwerp van anti-LGBTI+ geweld onder de aandacht. Iets dat, ook vandaag de dag, nog pijnlijk actueel is voor de LGBTI+ community. In de aflevering heeft Silke het ook over haar plaats in de LGBTI+ community. Positieve rolmodellen zijn van onschatbare waarde. Verdiend gewonnen dus!”, zegt Eef van çavaria.
“We hebben gemerkt dat toen we het verhaal van Ihsane hebben uitgezonden, dat dat heel wat teweeg heeft gebracht bij onze community van luisteraars. Dit toont aan dat het heel belangrijk is dat zulke verhalen verteld worden. En dat we met onze podcast een safe space gecreëerd hebben waar iedereen zich veilig voelt,” zeggen Laura en Silke van De Volksjury.
Wie heeft de Community Award gewonnen?
De Regenbooghuizen: Casa Rosa (Oost-Vlaanderen), Regenbooghuis Limburg, Unique Regenbooghuis Vlaams-Brabant en Het Roze Huis (Antwerpen)

De vier provinciale Regenbooghuizen in Vlaanderen wonnen met hun actie “zonder LGBTI+ haat straat”. Nadat in september 2021 overal in Antwerpen anti-LGBTI+ stickers verschenen besloten de Regenbooghuizen een eigen boodschap (Zonder LGBTI+ Haat Straat) uit te brengen op een poster en die te verspreiden
We hebben nog maar eens getoond dat liefde gewoon liefde is
“De Regenbooghuizen slaagden er met hun actie in een zeer negatief signaal om te draaien naar een positief signaal. Heel wat mensen hingen de poster aan hun raam, op kantoor, op school … Zo ontstond er een golf van solidariteit voor de LGBTI+ community,” zegt Eef van çavaria.
“Omdat onze actie zo'n succes was betekent deze award veel voor Casa Rosa, de andere regenbooghuizen en de hele community. We hebben nog maar eens getoond dat liefde gewoon liefde is,” zegt Fleur De Baerdemaeker, voorzitpersoon van Casa Rosa.
Last but not least: The Lifetime Achievement Award - 40 jaar hiv/aids

Maar liefst vijf mensen winnen onze Lifetime Achievement Award. Voor de çavaria Awards 2021 zetten we de spotlight op hiv/aids. In 2021 was het veertig jaar geleden dat hiv/aids “ontdekt” werd. De ziekte liet een verwoestend spoor na binnen de LGBTI+ community. In die 40 jaar tijd zijn er heel wat mensen die het verschil gemaakt hebben.
Ik draag deze award op aan alle verpleegkundigen in het Instituut van Tropische Geneeskunde Antwerpen
“De winnaars van onze Lifetime Achievement Award hebben zich stuk voor stuk, op hun eigen manier, ingezet in die veertig jaar. Ze zorgden voor meer zichtbaarheid, betere zorg en ondersteuning. Zij zijn de terechte winnaars van onze Lifetime Achievement Award 2021,” zegt Eef van çavaria.
- Helen Byarugaba: Helen richtte een hiv/aids-zelfhulpgroep op voor mensen met een migratie-achtergrond.
“Ik wil dat de zorg meer afgestemd wordt op verschillende patiënten. Ik hoop dat deze Award ervoor kan zorgen dat daar meer aandacht naar gaat.”
- Peter Piot: Peter heeft als wetenschappelijk onderzoeker heel wat baanbrekend onderzoek verricht op het vlak van hiv/aids.
“Ik ben blij met de award want de rechten van LGBTI+ personen hebben me altijd nauw aan het hart gelegen. Er is nog veel werk aan de winkel en we moeten hier allemaal voor samenwerken zodat dit realiteit wordt.”
- Darryl Woods: Als danser, acteur en zelf drager van het virus, heeft Darryl heel wat zichtbaarheid gecreëerd voor iedereen die te maken krijgt met hiv/aids. Hij danste o.a. mee in een productie van bekend choreograaf, Alain Platel.
"Ik ben blij verrast deze award te krijgen en vind het een grote eer”.
"Het is steeds een eer en een genoegen geweest om met zoveel geëngageerde en deskundige mensen te kunnen samenwerken. Een epidemie kunnen we alleen het hoofd bieden als we de krachten bundelen
- Marina Cloetens: Marina was verpleegkundige op een van de eerste hiv-afdelingen in België bij het instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen (ITG).
“Ik draag deze award op aan alle verpleegkundigen in het ITG”.
- Chris Lambrecht (Sensoa): Chris richtte in 1987 Aids Team op dat de motor was achter hiv-preventie bij mannen die seks hebben met mannen. Hij richtte ook Senoa op, het Vlaams expertisecentrum voor seksuele gezondheid, waar hij nog steeds directeur is.
"Het is steeds een eer en een genoegen geweest om met zoveel geëngageerde en deskundige mensen te kunnen samenwerken. Een epidemie kunnen we alleen het hoofd bieden als we de krachten bundelen, het lukt alleen als we alle middelen combineren die we hebben.”
Klik hier voor een reportage over de çavaria Awards 2021.
Eigen verslaggeving