Hoe fantastisch kan een vrouw wel niet zijn?
‘Una Mujer Fantástica’ is Spaans voor ‘een fantastische vrouw’. Het is ook de titel van een film die op 17 januari op dvd verschijnt. De film kreeg onlangs een Golden Globe-nominatie voor Beste Buitenlandse Film en kan die nominatie dit weekend verzilveren. Is ‘Una Mujer Fantástica’ daarvoor fantastisch genoeg?
De transseksuele Maria is de centrale figuur in de Chileense speelfilm 'Una Mujer Fantástica'. Ze leidt een onbezorgd leven met haar partner Orlando, tot die op een nacht erg ziek wordt. Maria brengt hem snel naar het ziekenhuis, maar alle hulp komt te laat. Orlando overlijdt kort na aankomst. Zowel de politie, de dokters als Orlando’s familie stellen zich vragen bij Maria’s rol in zijn dood.
Maria krijgt af te rekenen met verwensingen en dreigementen. Ze mag de uitvaartdienst van de familie niet bijwonen. Daar neemt ze echter geen vrede mee. De transvrouw strijdt voor het recht om zichzelf te zijn en wil haar aandeel in het rouwproces. Wordt haar weerbare houding beloond of komt Orlando's overlijden haar alsnog duur te staan?
Sfeervol en origineel
'Una Mujer Fantástica' is een heel sfeervolle film. Die toon wordt meteen gezet met prachtige beelden van de watervallen van de Iguaçu. De mysterieuze filmmuziek versterkt dit gevoel. De kijker wordt meegevoerd door de straten van de Chileense hoofdstad Santiago.
Het scenario van 'Una Mujer Fantástica' is origineel: voor een keer geen transvrouw die zichzelf veracht of zwak in haar schoenen staat. Maria is een toonbeeld van weerbaarheid. Een positieve keuze die we alleen maar kunnen toejuichen.
Niet zo geloofwaardig
Toch wringt die karakterisering. Want hoe fantastisch kan een vrouw wel niet zijn? Regisseur Sebastián Lelio heeft Maria zo sterk willen maken dat het een personage van steen wordt. Actrice Daniela Vega compenseert dit gelukkig met haar knappe acteerwerk. Toch kan ik het personage Maria maar moeilijk geloven. Ze maakt in een groot deel van de film een nogal robotachtige indruk. Dat ze getraumatiseerd is en een pantser opzet als verdediging, kan ik best aannemen. Maar de roekeloosheid van het personage had iets subtieler gemogen.
Is 'Una Mujer Fantástica' dan niet moeite waard? Toch wel! Het is een welgekomen afwisseling na de vele Hollywoodfilms met transgenderverhaallijnen van de voorbije jaren. Het is een uitdagende film voor de kijker. Je proeft de Chileense cultuur in zowat alle scènes. Wellicht de reden waarom deze film meedingt naar prijzen tijdens de Golden Globes. Maar of hij ook een Golden Globe verdient? Tja, daar kunnen we een boom over opzetten op café.
Eigen verslaggeving